Po svadbe sme s manželkou krátku dobu bývali u jej rodičov, ale veľmi to nefungovalo. Časom sme si začali liezť na nervy a naše predtým idylické vzťahy sa zhoršili. Nevideli sme iné riešenie, než sa odsťahovať do vlastného. A pretože už situácia bola dosť kritická, vzali sme jednu z prvých ponúk. Presťahovali sme sa do staršieho domu, v ktorom nejakú dobu nikto nebýval. Preto sa tam dlho nekúrilo.

S jeseňou prišli aj plesne

Nasťahovali sme sa na konci zimy. V niektorých rohoch spálne a kuchyne sme našli plesne, ale pretože sme miestnosti vykurovali a postupne sa začalo aj vonku otepľovať, plesní sme sa zbavili. Lenže nie na dlho. Na jeseň s ochladením prišli aj plesne. Skúšali sme ich striekať savom, ale nepomáhalo to. Savo odstránilo plesne len na chvíľu, ale pretože plesne vznikajú v súvislosti so zvýšenou vlhkosťou, ktorá v dome pretrvávala, za krátko sa vytvorili zase inde.

Situácia bola čím ďalej horšia

Situácia sa navyše ešte zhoršovala vo chvíľach, keď sme prali a sušili bielizeň alebo varili v kuchyni. Vlhkosť sa tým zvyšovala, vodné pary na stenách kondenzovali. Vlhkosť prenikala do stien, kde vytvárala príjemné zázemie plesniam. A tým sa aj cez naše snahy o pravidelné vetranie pekne darilo. Otázka, ako odstrániť pleseň, sa stávala čoraz závažnejšou.

Pomohli až odborníci

Von z tejto šlamastiky nám pomohli technici firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., stop plesni. Poradili nám, ako správne vetrať, aby nedochádzalo k zbytočným tepelným stratám a pritom sa z miestností odviedlo čo najviac vlhkosti. Odborne odstránili všetku pleseň z miestností. Použili na to kvalitnú kyslú chémiu. Na mokro plesne odstraňovali mechanicky a postihnuté miesta starostlivo vydezinfikovali dlhodobú LSG – D dezinfekciou. Voľné plesňové spóry z miestnosti zlikvidovali vysatím a vydezinfikovaním všetkých plôch.

Aby sa v stenách nezadržovala vlhkosť, naniesli na ne LSG náter. Ten zabezpečil, že vlhkosť do stien neprenikne a pritom z nich môže voľne unikať. Plesne už nás od tej doby netrápia.