Když jsme před dvěma lety objevili na stěně plíseň, poslechli jsme radu kamarádů a celý problém jsme ihned začali řešit s profesionály. Pozvali jsme si techniky z firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o. Prozkoumali to u nás a došli k názoru, že plísně se neobjevily v důsledku vad ve stavebních konstrukcích, které by způsobovaly vlhnutí zdí. Příčinou byla kondenzační vlhkost spojená s velkým množstvím vodních par. Ty se vytvářejí hlavně při vaření, sprchování, dýchání a sušení prádla. Snad každý potom řeší jak čistit plíseň.

Nevytvářejte podmínky vhodné pro plísně

Technici nám poradili, jak toto množství eliminovat. To není nijak těžké. Jen stačí udělat v bytě dvakrát za den průvan, vařit se zapnutou digestoří, po osprchování vyvětrat a prádlo sušit na balkoně. Zkrátka nevytvářet podmínky vhodné pro život plísní. Také se nevyplácí v zimě šetřit s topením. Tím jsme se začali řídit a vlhkost v bytě klesla. Technici naše snažení pochválili a řekli, že teď už má smysl, aby se pustili do očišťování stěny od plísní.

Odstraňování plísní není žádná sranda

To jste měli vidět ten šrumec! Vůbec plísně nešetřili. Nastříkali na ně kyselou chemii a za mokra, tak aby se plísně dále nešířily, je odstraňovali kartáčem. Plochy po plísních vydezinfikovali kvalitní dezinfekcí. Nechtěli, aby byla stěna znovu kontaminována, proto se pustili i do likvidace uvolněných plísňových spor. Ty se vždy vyskytují v plísněmi zamořené místnosti. Jsou ale okem nepostřehnutelné, takže jejich likvidace je složitější. Technici na ně použili nejprve průmyslový vysavač a potom ještě dezinfekci, se kterou vytřeli vodorovné plochy.

Aby zbylá vlhkost neprosakovala do zdí a tím se nevytvářely vhodné podmínky pro život plísní, byl na stěnu nanesen LSG nátěr. Ten působí jako taková brána, která se pro vlhkost v místnosti uzavře. Ale je schopná vypustit ze stěny vlhkost už v ní obsaženou. Teď po dvou letech můžu s radostí říct, že nátěr pořád funguje spolehlivě.