Frekvenční měniče jsou stále vyhledávanější zařízení a tento trend si všímáme i ve výbo Electric. Tato zařízení jsou v mnoha směrech prospěšné a umožní vám ještě efektivnější využití elektromotoru. Neplatí však, že frekvenční měnič je automatickou pomocí, zaměřili jsme se proto na důležité otázky související s frekvenčními měniči.

Frekvencni menic 55kw

Frekvenční měnič 55kw

Na úvod jen v krátkosti připomeňme, že hlavním úkolem frekvenčního měniče je přeměna elektrického proudu s určitou frekvencí na elektrický proud s jinou frekvencí. Své uplatnění si tak frekvenční měnič nachází i tehdy, pokud potřebujete dosáhnout plynulou regulaci otáček motoru. Dnes jsou v mnoha průmyslových provozech tato zařízení přímo nezbytností. Jaký je ale jejich vliv na fungování a životnost elektromotorů?

Frekvenční měnič umožňuje lépe využít potenciál elektromotoru a zároveň dokáže přispět k menšímu opotřebení jeho jednotlivých komponent. Tedy, správně sladěn elektromotor s frekvenčním měničem je pro motor bezpečný a přínosný. Uvedené však neplatí zcela univerzální. Výběr frekvenčního měniče je totiž vždy nutné podřídit samotnému elektromotoru, jeho vlastnostem a způsobu používání.

Je možné s frekvenčním měničem používat každý elektromotor?

Často se setkáváme s otázkou, zda je konkrétní elektromotor možné používat i s frekvenčním měničem. Obecně je třeba uvést, že ideální je, pokud je konkrétní elektromotor konstrukčně uzpůsoben na tento způsob použití. Vyplatí se přitom zohlednit nejen samotné konstrukční parametry elektromotoru ale také zjistit si maximální přípustný rozsah otáček a maximální frekvenci.

Zjišťování to přitom vůbec nemusí být složité, několik potřebných údajů je možné zjistit z typového štítku. Kromě toho se vyplatí posoudit, zda chlazení a ložiska daného elektromotoru zvládnou použití s ​​frekvenčním měničem. Pokud se potřebujete poradit ohledně výběru frekvenčního měniče pro váš elektromotor, náš odborný tým vám je vždy k dispozici.